Продукция

Повернення помилково сплачених коштів – що змінилось для платників ПДВ

Доволі часто у платників Офісу великих платників виникають питання чи можливий інший спосіб повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань ніж визначений п. 43.4 ст. 43 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) та чи можливо здійснити перерахування помилково та/або надміру сплачених коштів в інший, не передбачений цим пунктом напрям, за умови зарахування таких коштів до бюджету з поточного рахунку платника податків при відсутності податкового боргу у платника.

Умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені визначено ст. 43 Кодексу.

Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання та пені є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми та/або пені.

Платник податків подає заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені (далі - заява) у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення у готівковій формі коштів за чеком у разі відсутності у платника податків рахунка в банку.

Інші напрямки повернення платнику податків помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені п. 43.4 ст. 43 Кодексу не визначені.

Разом з тим п. 43.4-1ст. 43 Кодексу визначено, що у разі повернення надміру сплачених податкових зобов'язань з податку на додану вартість, зарахованих до бюджету з рахунка платника податку в СЕА ПДВ у порядку, визначеному п. 200-1.5 ст. – 200-1 Кодексу, такі кошти підлягають поверненню виключно на рахунок платника в СЕА ПДВ, а у разі його відсутності на момент звернення платника податків із заявою на повернення надміру сплачених податкових зобов'язань з податку на додану вартість чи на момент фактичного повернення коштів - шляхом перерахування на поточний рахунок платника податків в установі банку.

Також Законом № 466 п. 43.4-1ст. 43 Кодексу доповнено абзацом наступного змісту:

Повернення у випадках, визначених законодавством, сум податку на додану вартість, контроль за справлянням яких покладено на контролюючий орган, визначений пп. 41.1.2 п. 41.1 ст. 41 Кодексу, при ввезенні товарів на митну територію України здійснюється в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до п. 200-1.3 ст. 200-1 Кодексу на момент оформлення митної декларації/аркуша коригування, на підставі яких здійснюватиметься таке повернення.

Tax.gov.ua